DANIEL SWAROVSKI - GÉNIUS S ČESKÝMI KOREŇMI
Narodil sa v roku 1862 v Jiřetíně pod Bukovou v oblasti s tradičnou sklársku výrobou. Vyučil sa za umeleckého sklára (pasiara) a svoju pracovnú dráhu začal v malej továrni svojich rodičov. Výroba továrne sa najskôr zameriavala na výrobu sklenených perál, neskôr sa do popredia záujmu dostalo ručne brúsené sklo, ktoré bolo časovo náročné na výrobu. Používalo sa na bižutériu a výrobu kryštálových lámp.
Swarovski, ktorý bol od mladosti technicky nadaný, premýšľal ako výrobu zrýchliť a tým pádom aj zlacnieť.
SWAROVSKI ODCHÁDZA Z ČIECH
Pre jeho technické nadanie ho firma Gebrüder Feix roku 1883 vyslala do Paríža a Viedne, aby si rozšíril svoje vedomosti. Na veľkej Technickej výstave vo Viedni sa stretáva s Františkom Křižíkom. Inšpirovaný možnosťami elektrickej energie začne vyvíjať stroj na brúsenie šatónov (sklenených kryštálov). V roku 1891 sa vracia späť do Čiech, dokončuje svoj stroj a v roku 1892 si ho necháva patentovať. Vďaka tomuto stroju dochádza k výraznému urýchleniu a zlacneniu výroby.
Na spustenie výroby ale nemá dostatok financií. A tak pre svoj podnikateľský zámer hľadá investora, ktorého nachádza v Armadovi Kosmannovi a spolu so švagrom Franzom Weisom zakladajú firmu D. Swarovski & Co.
Nejaký čas beží výroba v Čechách, dopyt však čoskoro prevyšuje ponuku a výrobné možnosti prestávajú Swárovskému stačiť. Navyše konkurencia túži získať jeho vynález, a preto sa rozhodne presunúť výrobu do rakúskeho Tirolska, do mesta Wattens. Tu má dostatok elektrickej energie vďaka vodnej elektrárni na rieke Inn, prenajíma si starú továrenskú halu a rozbieha výrobu. Darí sa mu nadmieru dobre, a tak je výroba čoskoro rozšírená o ďalšie 4 brúsne stroje.
TIROLER WARE
V roku 1900 firma prenajatú továreň kupuje. Do výroby sa zapojili tiež synovia Daniela Swarovského - Alfred, Wilhelm i Friedrich, ktorí ďalej výrobu vylepšili a zrýchlili. Stále sú ale závislí na dodávke suroviny- skla z Čiech. Padne teda rozhodnutie o výstavbe novej sklárne. Sklovina sa začne vyrábať v Rakúsku a dodnes je jedným z najlepšie strážených tajomstiev továrne Swarovski. Od roku 1913 je firma úplne samostatná a výrobné linky produkujú kryštály prvotriednej kvality a v dostatočnom množstve. To už firma zamestnáva vyše 800 zamestnancov.
Swarovski exportuje svoje šperky a bižutériu do celého sveta. Medzi najväčších odberateľov patrí Veľká Británia, USA a Nemecko. Vďaka svojej polohe je nazývaná "Tiroler Ware". Firma je v plnom rozkvete, keď náhle v roku 1914 prichádza prvá svetová vojna..